HURMANIN FAYDALARI

İdeal bir besin
Potansiyel sağlık faydaları ve zengin hayati besinleri barındırması hurmaları hemen hemen ideal bir gıda haline getiriyor. 

Şeker, protein, lif ve yağın dışında 15 farklı mineral ve C, B1, B2, niasin ve A Vitaminleri içeriyorlar. Dişlerin çürümesini önleyen flor ve bağışıklı sistemini güçlendirerek kanser önleyici işlevi olan Selenyum gibi minerallerde hurmalarda bulunuyor. 

Kaynak:
Al-Shahib, Walid and Richard J. Marshall. "The Fruit of the Date Palm: Its Possible Use as the Best Food for the Future?" International Journal of Food Sciences and Nutrition. Volume 54, Issue 4, July 2003. pp. 247–259.

Hafızaya iyi geliyor
Hurmalar, bağırsakta bir Vitamin A türü olan Retinal’e dönüşen 15,6 mg β-karoten içerir. Yakın zamanlarda yapılan bir araştırma β-karoten’in uzun süreli kullanımı hafıza kaybı gibi önleyici faydalar sağlayabileceğini ortaya koymuştur.

Kaynak:
Grodstein F. et al. "A Randomized Trial of Beta Carotene Supplementation and Cognitive Function in Men: the Physicians." Health Study II. Arch Intern Med. 2007; 167(20). pp. 2167-8.

Kanseri önleyici
Hurmalarda yüksek oranda lif bulunur. (Yüzde 6,5–18). Büyük oranda hurmayla beslenen bedevi Araplarında düşük kanser ve kalp hastalıklarının riski olduğu ortaya çıktı. Araştırmalar yüksek lifli yiyeceklerle beslenmenin kolon, göğüs ve rahim kanseri olasılığını düşürdüğünü gösterdi.

Kaynak:
Duke, James A. "Phoenix dactylifera L." 1983. Handbook of Energy Crops.
Elleuch, Mohamed et al. "Date Flesh: Chemical Composition and Characteristics of the Dietary Fibre." Food Chemistry 111 (2008) pp. 676–682.
Moore, Malcolm A., Cheol Beom Park, and Hiroyuki Tsuda. "Soluble and Insoluble Fiber Influences on Cancer Development." Critical Reviews in Oncology: Hematology 27. (1998) pp. 229–242. 
Hurma, betakaroten açısından da son derece zengindir. Betakarotenin hücrelere saldıran molekülleri kontrol altına alarak, kanseri önleyici özelliği vardır.

Kaynak:
http://www.telmedpak.com/agricultures.asp?a=agriculture&b=date_palm

Antioksidan kaynağı
Yüksek besin değerinin yanında hurmaların antioksidan özelliklere sahip olduğu çeşitli araştırmalarda ortaya kondu. Antioksidanlar kanser, damar tıkanıklığı ve yaşlanmanın önlemesinde faydalı olduğu biliniyor. Depolanırken bozulmaya meyilli diğer meyvelerin aksine, hurmaların soğukta muhafazasında antioksidanların yoğunluğu artıyor. 

Kaynak:
Biglari,F., A. AlKarkhi, and A. Easa. "Cluster Analysis of Antioxidant Compounds in Dates (Phoenix dactylifera): Effect of Long Term Cold Storage." Food Chemistry (2008) 06.063 
Biglari, F., Abbas F.M. AlKarkhi, and Azhar Mat Easa. "Antioxidant Activity and Phenolic content of Various Date Palm (Phoenix dactylifera) Fruits From Iran."
Food Chemistry 107. (2008) pp. 1636–1641.


Kalp ilacı
Sâd İbn-i Ebî Vakkas (r.a.) hasta olduğunda Resûlûllah (s.a.v.) Efendimiz hasta zi­yaretine giderler "Mübarek ellerini göğsüme koydu. Hatta ben mübarek elinin soğukluğunu kalbimde hissettim. Sonra -"Sen kalp hastalığına yakalanmışsın! Sakif’in kardeşi Haris İbn-i Kelede'ye git. Tedavi ol. O tabib birisidir. Medine'nin Acve hurmasından yedi tane al­sın, onları çekirdekleri ile beraber dövsün (öğütsün) sonra onu süt ile yağ ile sulandırarak sana yedirsin." Sâd (r.a.) böylece bu hastalıktan kurtulmuştur.

"Eğer Acve hurması bulunamazsa, Medine hurması çekirdekleriyle öğütülür, az badem içi ve hı­yar çekirdeği öğütülür. Süt, zeytinyağı ve bal ile pişirilip macun yapılıp soğuk olarak yedirilir." Bu macun birçok hastalığa şifadır. 

Kolesterole faydalı
Çağın hastalığı, damar sertliği ve kolesterolü yok eder. Özellikle Arap ülkelerinde yaşayanların hurmadan dolayı kolesterole, kalp damar hastalığına ve kanser hastalığına yakalanma oranları çok düşüktür.

Lohusa gıdası - Bebek maması
Resûlûllah (s.a.v.) Efendimiz - "Kadınlarınıza loğusa döne­minde hurma yediriniz. Kim loğusalığında hurma yerse onun çocuğu AKILLI ve AĞIR­BAŞLI olur. Çünkü hurma Hz. Meryem'in loğusalığındaki yiyeceği idi. (Hz. Meryem vali­demize Allah (c.c.) kuru bir hurma ağacından onu vermişti). Şayet (loğusa için) hurmadan daha iyi bir yiyecek olsa idi Allah (c.c.) Onu Meryem’e ikram ederdi." buyurarak hurmanın önemini belirtmişlerdir.
Tabibler de yaptıktan araştırmalarda hurmanın antiseptik olduğunu, loğusalık yaralarını çabuk iyileştiren bir ilaç olduğunu, süt arttırdığını, bebeği beslediğini, içindeki potasyumun çocukların büyümesini sağlayan ideal besin olduğunu belirtmişlerdir.
Bebek ilk doğduğunda damağına dünya gıdası olarak hurma ezip ovuşturmak, hurma ezmesi tattırmak, sünnettir ve bebeğin zeki olmasını sağlayan ilaçtır.
Loğusa, hurmayı sade olarak yer, süte ıslayıp yer, bebeğe de hurma şıralı sütten yedirir. Polenli hurma macunu yapıp yer ve bebeğe de yedirir.

"250 gr. hurma, 100 gr. polen, 50 gr. badem içi, 50 gr. ceviz içi, 100 gr. zeytinyağı, 150 gr. halis bal, 50 gr. hıyar çekirdeği, 500 gr. süt kaynatılıp macun kıvamına getirilir." Soğutulup ömür bo­yu yenebilir. 

Ayrıca doğum sırasında meydana gelen kan kaybı, vücut şekerinin düşmesine sebep olur. Hurma vücuda tekrar şeker girişinin sağlanması açısından önemlidir ve tansiyon düşmesini de engeller. Kalori değerinin çok yüksek olması sebebiyle hastalıktan güçsüz düşmüş ya da yorgun olan kimseler için özellikle çok faydalıdır. Bu bilgiler, Allah'ın Hz. Meryem'e, hem kendisine enerji ve canlılık verecek hem de bebeğin tek gıdası olan sütün meydana gelmesini sağlayacak "hurma"dan yemesini bildirmesindeki hikmetleri ortaya koymaktadır. Örneğin hurma, insan vücudunun sağlıklı ve zinde kalabilmesi için hayati önem taşıyan 10'dan fazla element içermektedir. Bu nedenle günümüzde bilim adamları, insanın sadece hurma ve suyla yıllarca yaşayabileceğini belirtmektedirler.1 Bu konuda tanınmış uzmanlardan biri olan V. H. W. Dowson ise, bir hurma ve bir bardak sütün bir insanın günlük besin ihtiyacını karşılamaya yeteceğini söylemektedir.2 

Kaynak: 
1.http://www.geocities.com/SoHo/Easel/3809/hurma.htm
2..http://www.sgp-dates.com/date.htm 

Doğumu Kolaylaştırıcı 
Rahim adalesini kuvvetlendirir. Bu özellik doğumu kolaylaştırır. Hurma macununa 1/3'ü kadar defne tohumu öğütülüp karıştırılarak, doğuma l hafta kala yenmeye de­vam edilirse. Doğum ağrısız ve çok kolay olur.

Hurmada bulunan oksitosin maddesi de, modern tıpta doğumu kolaylaştırıcı bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Oksitosin, doğumu kolaylaştırıcı etkisi nedeniyle pek çok kaynakta "rapid birth" yani "hızlı doğum" ifadesiyle tanımlanmaktadır. Doğum sonrasında ise anne sütünü artırıcı etkisiyle bilinmektedir.Oksitosin esas olarak beyinde salgılanan, doğum sancılarını başlatan bir hormondur. Doğum öncesi vücudun tüm hazırlıkları bu hormon sayesinde başlar. Hormonun etkisi, ana rahmini oluşturan kaslarda ve anne sütünün salgılanmasını sağlayan kas yapısındaki hücrelerde görülür. Doğum esnasında ana rahminin etkili olarak kasılması doğumun gerçekleşebilmesi için son derece önemlidir. Oksitosin de, rahmi oluşturan kasların çok güçlü bir şekilde kasılmasını sağlar. Ayrıca oksitosin, yeni doğmuş olan bebeğin beslenmesi için anne sütünün salgılanmasını başlatır. Hurmanın tek başına bu özelliği -oksitosin içermesi- bile Kuran'ın Allah'ın vahyi olduğunun önemli bir delilidir. Hurmanın tıbbi olarak faydalarının tespit edilmesi ancak yakın tarihlerde mümkün olmuştur. Halbuki Kuran'da yaklaşık 1400 sene evvel Allah'ın Hz. Meryem'e hamilelik döneminde hurma ile beslenmesini vahyettiği bildirilmektedir.

Kaynak:
http://198.65.147.194/English/Science/2000/7/article5.shtml;
http://www.people.virginia.edu/~rjh9u/oxytocin.html; http://eilat.sci.brooklyn.cuny.edu/newnyc/DRUGS/OXYTOCIN.HTM#supplied

Bebeğin büyümesini sağlayıcı 
Hurmada potasyum miktarı bol olduğu için bebeğin gelişmesi­ni, gürbüzleşmesini, hasta olmamasını sağlar. Hurmadaki potasyum oranı, bebeğim beslensin di­ye ilk akla gelen çikita muzundan 2.5 kat daha fazla. Hurmanın muz gibi hazmı da zor değildir.

İktidarsızlığa iyi geliyor
Klasik tıp uygulamalarında hurmalar afrodizyak olarak da kullanılır. Hurma palmiyesi poleni bazı ülkelerde iktidarsızlık için kullanılır. Deney hayvanlarında yapılan araştırmalara göre hurma özleri sperm sayısı ve hareketliliğini artıyor. İnsanlardaki faydalarına daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyuluyor. 

Kaynak:
Bahmanpour S. et al. "Effect of Phoenix Dactylifera Pollen on Sperm Parameters and Reproductive System of Adult Male Rats." Iran J Med Sci. 2006; 31(4): pp. 208-212.

Kısırlık İlacı
Hurma bol miktarda fosfor ihtiva ettiği için kısırlık tedavisinde ila­hi bir ilaçtır. Polenli hurma macunu yapılıp yenmeye devam edilir. 

1- 8. âyette Zekeriya (a.s.)'in "Yarabbi zevcem kısır, ben ise ihtiyarım nasıl çocuk sahibi ola­bilirim" sualine.
2- 25. Âyet-i Kerîme'de doğum sancısı çeken Meryem validemize hurma ağacını silkele ve hurmaları dökülüversin (ye) mealindeki -hurmanın, kısırlık tedavi edici ve doğum kolaylaştırıcı etkisi.-
3- 24. Âyet-i Kerîme'de "Sakın mahzun olma muhakkak ki Rabbin senin alt yanında bir su deresi meydana getirdi."

Diyabete ve yüksek tansiyona faydalı

Yüksek öğretim enstitüleri etkinlikleri konusunda geleneksel ilaçların biyolojik değerlendirmeye yakın zamanlarda artan bir ilgi gösteriyorlar. Halk tıbbının sıklıkla uygulandığı Fas’ta geleneksel tıp bitkileri üzerine çeşitli araştırmalar ve çalışmalar yürütülüyor. Modern tıp olmasına rağmen, klasik ilaçlar (örneğin hurmaların diyabet ve yüksek tansiyon’da kullanılması) Fas’ın uzak toplumlarında geniş olarak kullanılıyor. 

Kaynak:
Tahraoui, A. at al. "Ethnopharmacological Survey of Plants Used in the Traditional Treatment of Hypertension and Diabetes in South-Eastern Morocco (Errachidia Province)." Journal of Ethnopharmacology. Issue 110 (2007) pp. 105–117.

Kandaki şekeri artırmıyor
2003’te yapılan bir çalışma hurmaların glisemi (kandaki şeker oranı) endeksinin düşük olduğunu ortaya koydu. Bunun anlamı kan şekeri ve ensülin seviyelerinde düşük oynamalara neden olmaları. Çalışmadaki bilim adamları hurmaların şekerli olmasına rağmen şeker hastaları için zararsız olduğunu söylüyorlar. Yine de şeker hastaları hangi meyvelerin onlar için uygun olduğunu öğrenmek için kesinlikle doktorlarına danışmalılar. 

Kaynak:
Miller, C. J., E. V. Dunn, and I. B. Hashim. "The Glycaemic Index of Sates and Date/Yoghurt Mixed Meals. Are Dates 'the Candy That Grows on Trees'?" European Journal of Clinical Nutrition. (2003) 57. pp. 427–430.

Şekeri Ayarlar
Vücuttaki şeker oranını ayarlayan (regüle eden) tek meyve hurmadır. hurmada insan vücuduna bol miktarda hareket ve ısı enerjisi kazandıran, vücutta parçalanıp kullanılması kolay olan bir şeker türü bulunmaktadır. Üstelik bu şeker kan şekerini hızla yükselten glikoz değil, meyve şekeri fruktozdur. Özellikle şeker hastalarında kan şekerinin hızla yükselmesi, pek çok organı olumsuz olarak etkiler, ancak en çok hasar gören organ ve sistemler göz, böbrekler, kalp-damar sistemi ve sinir sistemidir. Gözde görme kaybına kadar varan rahatsızlıklar, kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi pek çok ciddi hastalığın en önemli nedenlerinden biri, kan şekeri yüksekliğidir.

Kan yapıcı
Hurmanın içerdiği demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini kontrol eder ve bu da hamilelikte kansızlığın engellenmesini ve bebeğin gelişimi için hayati önem taşıyan kandaki alyuvarlar dengesinin uygun hale gelmesini sağlar. Bilindiği gibi alyuvarlar kanda oksijen ve karbondioksiti taşıyarak hücrelerin canlılığını sürdürmesinde rol oynarlar. Çok fazla demir içermesi sebebiyle, bir insan günde 15 tane hurma yiyerek vücudunun demir ihtiyacını karşılayabilir ve demir eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıklardan korunmuş olur.

Folik asit (B9) içerir
Hurmanın besleyici oranının gücü, içerdiği uygun mineral dengesinden kaynaklanmaktadır. Hurmada, hamilelikte kadınların alması gereken bir B vitamini olan folik asit de bulunmaktadır. Folik asit (B9), vücutta yeni kan hücresi yapımında, vücudun yapı taşı olan amino asitlerin yapımında ve hücrelerin yenilenmesinde önemli görevler üstlenen bir vitamindir. Bu yüzden hamilelikte folik asit ihtiyacı belirgin şekilde artar ve günlük ihtiyaç iki katına çıkar. Folik asit seviyesi yetersiz olduğunda yapısal olarak normalden büyük, ancak işlevleri düşük alyuvar hücreleri meydana gelir ve kansızlık belirtileri ortaya çıkar. Özellikle hücre bölünmesinde ve hücrenin genetik yapısının oluşmasında önemli rol oynayan folik asit, hamilelik sırasında gereksinimi iki katına çıkan tek maddedir. Hurma da, folik asit açısından çok zengin bir besin türüdür.

Potasyum zengini
Yüksek enerjili bir yiyecek olmasının yanında hurmalar mineral zenginidir. Etkin mineral potasyumdur (648mg). Aynı zamanda fosfor, magnezyum, sodyum ve demir de içerir. Araştırmalar potasyum zengin bir beslenmenin farelerde mide ülserlerini yavaşlatabildiği ve önleyebildiğini gösterdi. 

Kaynak:
Duke, James A. "Phoenix dactylifera L.." 1983. Handbook of Energy Crops.

Elleuch, Mohamed et al. "Date Flesh: Chemical Composition and Characteristics of the Dietary Fibre." Food Chemistry 111 (2008) pp. 676–682
Öte yandan hamilelikte meydana gelen uzun süreli bulantı ve fiziksel tepkimeler nedeniyle potasyum eksikliği açığa çıkar ve bu durumda da potasyum takviyesi yapılması gerekir. Hurmada bol miktarda bulunan potasyum bu açıdan büyük önem taşıdığı gibi, vücuttaki su dengesinin korunmasında da son derece etkilidir. Ayrıca potasyum, beyne oksijen gitmesine de yardımcı olarak berrak düşünebilmeyi sağlar. Bununla beraber vücut sıvıları için uygun alkalik özelliği sağlar. Zehirli vücut atıklarını dışarı atması için böbrekleri uyarır. Yüksek kan basıncını düşürmeye yardım eder ve sağlıklı deri oluşumunu sağlar.

Kaynak:
The Independent Newspaper, 9 Temmuz 1995.

Kalsiyum ve fosfat içerir
Hurmada bulunan kalsiyum ve fosfat ise, iskelet oluşumu ve vücudun kemik yapısının dengelenmesi için çok önemli elementlerdir. Hurma, içerdiği bol fosfor ve kalsiyum ile kemik zayıflığına karşı bünyeyi korur ve bu hastalıkların azaltılmasına yardım eder.


B6 ve Magnezyum içerir
Bilim adamları hurmanın stres ve gerginliği giderici etkisine de dikkat çekmektedirler. Berkeley Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmalar, sinirleri güçlendiren B6 vitamininin ve kasların çalışmasında önemli rol oynayan magnezyum mineralinin hurmada yüksek miktarda bulunduğunu ortaya koymuştur. Hurma ayrıca içerdiği magnezyum ile, böbrekler için de son derece önemlidir. Bir insan günde 2-3 tane hurma yiyerek vücudunun magnezyum ihtiyacını karşılayabilir.

Kaynak:
http://www.sgp-dates.com/date.htm
B1 ve B2 Vitaminlerini içerir
İçerdiği B1 vitamini ile sinir sisteminin sağlıklı olmasını kolaylaştırır. Vücuttaki karbonhidratların enerjiye çevrilmesine, protein ve yağların vücudun diğer ihtiyaçları için kullanılmasına yardımcı olur. B2 vitaminiyle de, vücudun enerji sağlaması ve hücrelerin yenilenmesi için protein, karbonhidrat ve yağların yakılmasına yardımcı olur.

Karaciğer güçlendirici
B1 ve B2 vitaminleri ihtiva ettiği için karaciğeri güçlendirir. Karaciğer soğuk tatlıları sever. Onun için hurmayı kavun, acur, hıyar gibi (soğutucu) gıdalarla yemek daha uygun olur. Sünnettir. Tabipler tabibi Efendimiz (s.a.v.) hurmayı acurla yemişlerdir.

Kan kesici
Hurma yemek iç kanamayı durdurur. Onun için lohusa yemeği olmuştur. Haricen kanayan yere konsa kanı durdurur.

Cild bakımı
Hurma suyu ile cilt pansuman edilir­se cildi besler, hamilelik ve güneş lekelerini yok eder. 
Zihni açıcı ve dinlendirici
Hurma yemek, polenli hurma macunu ye­mek, ya da hurma kahvesi içmek, fikir işçileri için ideal gıdadır.
Balgam-öksürük-grip
Hurma yemek ya da polenli hurma macunu yemek soğuktan mütevellid hastalıkları ge­çirir. 
Yarayı çabuk iyileştirir
Hurma özü sürülür. Hurmanın yaprağı yakılıp külü basılır. Hurma zeytinyağıyla krem yapılıp sürülür. Hurma özü hurma ağacının tepesinde bulunur (çam sakızı gi­bi), beyaz renkli, süt tadındadır.
Ülsere Bire Bir ve Mideyi Kuvvetlendirici
Bazı ülkelerde halk arasında mide ülserlerinin tedavisinde hurma kullanımı denenmiştir. 2005’te ilgili bir dergide yayınlanan araştırmaya göre, hurma farelerde mide ülseri şiddetini azaltmıştır. Mide astarında hurmanın koruyucu bir görev yaptığı ve insanlarda da uygun olabileceği sonucuna varılmıştır. 

Kaynak:
Al-Qarawi, A. A. et al. "The Ameliorative Effect of Dates (Phoenix dactylifera L.) on Ethanol-Induced Gastric Ulcer in Rats." Journal of Ethnopharmacology. 98 (2005) pp. 313–317.

Mide kuvvetlendirici ve ülser
Mideye faydalı olabilmesi için hurma yenmeye de­vam edilir. Polenli hurma macunundan aç karına bir tat­lı kaşığı yenmesi faydalıdır. 
İftar Sağlığı
Hurma iftarda çok yemenizi engelleyebilir. Kolay sindirilebilir şeker bakımından zengindir. Düşük kan şekeri oruçtan sonra hissettiğiniz açlığın nedenidir. Birkaç hurma yiyip ondan sonra yemeği Akşam namazını kılarsanız vücudunuz kan şekerini ayarlama fırsatı bulur. Böylece siz de açlık hissini bastırmak için tıka basa yemek zorunda kalmazsınız. 

Kaynak:
Levene, Malcolm. "Sugar: An Effective Pain Killer for Babies." British Medical Journal. (1995) No. 6993. Volume 310.

Böbrek Harabiyetine Engel Olur
2008’de yapılan bir çalışmada hurmaların meyvesi ve çekirdeklerinden elde edilen özün, bir antibiyotik (gentamicin) neden olduğu böbrek hasarını azaltmadık etkinliği araştırıldı.
Özün böbreklerin korunmasında etkili olduğu ortaya çıktı. Bilim adamları hurmalardaki antioksidan (E Vitamini, askorbik asit ve melatonin) bileşiklerin bu korumayı sağladığını öne sürdü.

Kaynak:
Al-Qarawi A. A. et al. "Nephroprotective Action of Phoenix dactylifera in Gentamicin-Induced Nephrotoxicity." Pharmaceutical Biology. Volume 46, Issue 4. April 2008. pp. 227–230.

Böbrek kumları iltihabı
Hurma yenmeye ve polenli hurma macunu yenmeye devam edilir.
Yaşlandırmayı geciktiriyor
2002’de bir araştırma hurma palmiyesi özünün kırışıklık giderici yani yaşlandırma etkilerini geciktirici etkileri olduğunu ortaya koydu. Bunun nedeniyse hurma palmiyesi özündeki bitki hormonları. Araştırmaya göre içeriğinde yüzde 5 hurma palmiyesi özü bulunan kremi kullanan kadınların göz çevrelerindeki kırışıklık yüzeyi ve derinliği azaldı. 

Kaynak:
Bauza, E. et al. "Date Palm Kernel Extract Exhibits Anti-Aging Properties and Significantly Reduces Skin Wrinkles." International Journal of Tissue Reactions. Volume 24, Issue 4, 2002. pp. 131-136
Olgunluğuna göre ayrı besin değeri
Hurmaların üç gelişim aşamasının (khallal, rutab ve tamr) farklı besin değerleri vardır. Hurmalar olgunlaştıkça şeker oranı khallal’dan rutab’a ve tamr’a hızla artar. Potasyum ve bakır gibi minerallerin de oranı artar.
Ancak araştırmalara göre olgunlaşmayla birlikte A Vitamini içeriği azalar. En az son seviye tamr’dadır. Benzer şekilde antioksidan seviyesinin de olgunlaşma artıkça düştüğü görülmüştür. 

Kaynak:
Ahmed, Imad A., Abdul-Wahab K. Ahmed, and Richard K. Robinson. "Chemical Composition of Date Varieties as Influenced by the Stage of Ripening." Food Chemistry. Volume 54. Issue 3. (1995). pp. 305-30.
Allaith, Abdul Ameer A. "Antioxidant Activity of Bahraini Date Palm (Phoenix dactylifera L.) Fruit of Various Cultivars. International Journal of Food Science & Technology. (2007) 43:6, 1033 – 1040.
Boudries, Hafid, Panagiotis Kefalas, and Da'maso Hornero-Me´ndez.
"Carotenoid Composition of Algerian Date Varieties (Phoenix dactylifera) at Different Edible Maturation Stages." Food Chemistry 101 (2007). pp. 1372–1377.

Sindirim sistemini çalıştırır
Hurmaların yüksek oranda lifli ve şekerli oluşu bilinen bir gerçektir.
Araştırmalar göstermiştir ki farelerin mide ve bağırsak sistemi hurma verildiğinde hızlanmıştır. Bilim adamları lifli yiyeceklerin müshil etkisi olduğunu düşünüyorlardı. Hurmalardaki şeker ve melatonin içeriğinin bağırsak sisteminin hızlandırmasına da etki edebileceği düşünülüyor. 

Kaynak:
Al-Qarawi, A. et al. "Gastrointestinal Transit in Mice Treated With Various Extracts of Date (Phoenix dactylifera L.)." Food and Chemical Toxicology. 41 (2003) pp. 37–39.

Çekirdekleri bile faydalı
Hurmanın her tarafının faydalı olduğu ortaya çıktı. Bazı ülkelerde hurma çekirdekleri, protein, yağ, karbonhidrat, lif ve mineral zengin olduğu için çiftlik hayvanlarına yem olarak veriliyor. Bilim adamları hurma çekirdeği yağının yiyecek ve kozmetik de kullanılabileceğini bildiriyor. Yine de güvenliği açısından testlerin bitirilmesi gerekiyor.

Kaynak: 
Besbe, Souhail et al. "Date Seeds: Chemical Composition and Characteristic Profiles of the Lipid Fraction." Food Chemistry 84 (2004) pp. 577–584.

Çevre Dostu
Ormanların azalması ve nüfusun artması, odun yerine kullanılabilecek bitki lifleri gibi alternatiflere yöneltiyor. 2008’de İranlı araştırmacılar preslenmiş hurma palmiyesinden yapılan ağaçlarını genel kullanım için uygun olacak kadar sağlam olduğunu ortaya koydu. 

Kaynak:
Ashoria, Alireza and Amir Nourbakhsh. "Effect of Press Cycle Time and Resin Content on Physical and Mechanical Properties of Particleboard Panels Made From the Underutilized Low-Quality Raw Materials." Industrial Crops and Products 28 (2008) pp. 225–230. 
Not:Ayrıca kaynak olarak; Biyolog Yaşar Yeni’nin Doğal ve Şifalı Bitkilerle Tamamlayıcı Tedaviler/Hurma Araştırmasından ve www.kuranmucizeleri.com’dan yararlanılmıştır.